Privátne cloudové úložisko

Jednoduchý nástroj ako bezpečne pracovať s dátami.

Why to set up your own cloud storage in your business

Each of us occasionally encounters the problem of sending a big attachment in emails or simply to take my work home. Or, for example, I'm a graphic designer, photographer, video editor, or anyone with a lot of data and I need to share it with my clients. The first option will be to send it via email. I’m going to try it this way, maybe it will work. I will disappoint you, but the email does not serve. Therefore, we need to look for another, more effective solution. Businesses, departments, or individuals who want to take work home often face such barriers and use a variety of third-party applications and services such as yousendit, wetransfer,  kde v skutočnosti neviete, čo sa s vašimi citlivými dátami deje. Otázky o bezpečnosti dát sú v tomto prípade určite namieste.

What options do I have?

  1.  to encrypt sent data
  2. use your own cloud storage
Data encryption is safe but time consuming. The data must first be packaged, then encrypted, then sent and finally decrypted. At the same time, how to get the decryption key to the recipient has to be solved.
 
The second option is to build your own repository. There are many options: enterprise or opensource.
We implemented opensource solution. Custom storage through an open source solution is very reliable and secure. Installation and configuration is also relatively simple.

How is it working?

The main element of the solution is a sufficiently powerful server with the required disk capacity, which is available from the Internet. Server contains both administrator and user environment. Here we can do everything what we need. Upload files, create directories, set up data sharing, expiration, and more. Then we have a client that we install on our devices. This may be: PC, tablet, mobile, and the like. The client's job is to sync data between you and the server.

For a better understanding, here are some examples of usage in the following lines.

 
 
filecloud-architecture

Examples of using your own cloud storage

Centralized data storage for your corporate usage

Ideálnym príkladom kedy využiť tento typ dátového úložiska je, keď potrebujem mať svoje súbory neustále k dispozícii. Nainštalovaný klient zabezpečí prenos súborov z PC na server a následne zosynchronizuje všetky vaše pripojené zariadenia. Čiže napríklad váš word dokument je ihneď po uložení sychronizovaný a ihneď dostupný na inom zariadení, napríklad v mobilnom telefóne. Môže nastať situácia, že potrebujete dokončiť vašu prácu doma, stačí otvoriť súbor, zeditovať, uložiť a o všetko ostatné sa postará cloud klient.

Zdieľanie dát

Ak pracujete ako grafik, developer, alebo web editor a potrebujete si neustále vymieňať dáta, toto riešenie je pre vás obzvlášť vhodné. Vášmu klientovi pošlete link, kde môže nájsť vašu prácu a konzultovať ju. Rovnako takto jednoducho mu umožníte, aby nahral podklady priamo na server. A k tomu všetkému viete riadiť prístupové práva, nastaviť dátum expirácie linku, alebo pre väčšiu bezpečnosť nastaviť heslo.

Summary

Snažili sme sa načrtnúť ideu, ako by mohlo u vás fungovať bezpečné dátové úložisko. Medzi jeho hlavné výhody patrí: úložisko na bezpečnom mieste, možnosť synchronizácie súborov na viacerých zariadeniach, dostupnosť odkiaľkoľvek, riadenie prístupu, vlastné riešenie bez hrozby zneužitia dát a podobne.

Ak sa vám naše riešenie pozdáva, kontaktujte nás a my vám radi pomôžeme.

en_USEnglish