Privátne cloudové úložisko

Jednoduchý nástroj ako bezpečne pracovať s dátami.

Prečo zriadiť vlastné cloudové úložisko vo svojej firme

Každý z nás sa občas stretne s problémom ako niekomu poslať veľkú prílohu v e-maily alebo si chcem jednoducho zobrať prácu domov. Alebo som napríklad grafik, fotograf,video editor alebo ktokoľvek s veľkým množstvom dát a potrebujem ich zdielať so svojími klientami. Prvou voľbou bude poslať to cez e-mail. Poviem si, veď to touto cestou skúsim, možno to pôjde. Sklamem vás, ale na toho email neslúži. Preto sa treba poobzerať po inom, efektívnejšom riešení. Firmy, oddelenia alebo jednotlivci, ktorí si chcú zobrať prácu domov, častokrát čelia takýmto prekážkam a využívajú rôzne aplikácie a služby tretích strán ako yousendit, wetransfer,  kde v skutočnosti neviete, čo sa s vašimi citlivými dátami deje. Otázky o bezpečnosti dát sú v tomto prípade určite namieste.

Aké mám možnosti?

  1.  posielané dáta šifrovať
  2. použiť vlastné cloudové úložisko
Šifrovanie dát je síce bezpečné ale zdĺhavé. Dáta treba najprv zbaliť, potom zašifrovať, potom poslať a nakoniec rozšifrovať. Popritom ešte treba vyriešit to, ako dostať dešifrovací kľúč k príjmateľovi.
 
Druhá možnosť je, vybudovať si vlastné úložisko. Existuje veľa možností typu:  enterprise alebo opensource.
My sme skúsili tu druhú.  Vlastné úložisko prostredníctvom opensource riešenia je veľmi spoľahlivé a bezpečné. Inštalácia a konfigurácia je taktiež pomerne jednoduchá.

Ako to funguje?

Hlavným prvkom celého riešenia je dostatočne výkonný server s požadovanou diskovou kapacitou, ktorý je dostupný z internetu. Server obsahuje administratorské aj užívateľské prostredie. Tu môžme robiť všetko čo potrebujeme. Nahrávať súbory, vytvárať adresáre, nastaviť zdielania dát, ich expirácie a podobne. Potom tu máme klienta, ktorého si nainštalujeme na naše zariadenia. Tým môže byť : PC, tablet, mobil a podobne. Úlohou klienta je synchronizovať dáta medzi vami a serverom.

Pre lepšie pochopenie uvádzame zopár príkladov použitia v nasledujúch riadkoch.

 
 
filecloud-architecture

Príklady použitia vlastného cloudového úložiska

Centralizované dátové úložisko pre vlastnú potrebu

Ideálnym príkladom kedy využiť tento typ dátového úložiska je, keď potrebujem mať svoje súbory neustále k dispozícii. Nainštalovaný klient zabezpečí prenos súborov z PC na server a následne zosynchronizuje všetky vaše pripojené zariadenia. Čiže napríklad váš word dokument je ihneď po uložení sychronizovaný a ihneď dostupný na inom zariadení, napríklad v mobilnom telefóne. Môže nastať situácia, že potrebujete dokončiť vašu prácu doma, stačí otvoriť súbor, zeditovať, uložiť a o všetko ostatné sa postará cloud klient.

Zdieľanie dát

Ak pracujete ako grafik, developer, alebo web editor a potrebujete si neustále vymieňať dáta, toto riešenie je pre vás obzvlášť vhodné. Vášmu klientovi pošlete link, kde môže nájsť vašu prácu a konzultovať ju. Rovnako takto jednoducho mu umožníte, aby nahral podklady priamo na server. A k tomu všetkému viete riadiť prístupové práva, nastaviť dátum expirácie linku, alebo pre väčšiu bezpečnosť nastaviť heslo.

Zhrnutie

Snažili sme sa načrtnúť ideu, ako by mohlo u vás fungovať bezpečné dátové úložisko. Medzi jeho hlavné výhody patrí: úložisko na bezpečnom mieste, možnosť synchronizácie súborov na viacerých zariadeniach, dostupnosť odkiaľkoľvek, riadenie prístupu, vlastné riešenie bez hrozby zneužitia dát a podobne.

Ak sa vám naše riešenie pozdáva, kontaktujte nás a my vám radi pomôžeme.

sk_SKSlovak